Byliśmy w Poczdamie w ramach wymiany Polsko-Niemieckiej

W tym roku szkolnym już po raz trzeci miała miejsce międzyszkolna wymiana uczniowska w ramach programu współpracy zagranicznej z naszą partnerską szkołą w Poczdamie. 6-10 czerwca tym razem wyjechały od nas klasy 5a i 6b szkoły podstawowej oraz klasa 2a gimnazjum pod opieką wychowawców szkolnych i internatowych p. Jolanty Lewandowskiej, p. M.Walawender, p.E.Szaneckiej, p.Wiesława Sommerfelda. Jak co roku zostaliśmy w Niemczech bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni. Wraz z klasami h6/2 i l7/8 pod opieką pań Heike Schulz oraz Theres Nägler nasi uczniowie zwiedzili Poczdam wraz z przepięknym kompleksem pałacowym Sanssouci oraz Berlin, gdzie nie mogło zabraknąć wizyty w ogromnym Berlińskim zoo. Jak co roku uczestniczyliśmy również w lekcjach, uczniowie mieli więc okazję poznać środki i metody pracy z uczniem niesłyszącym w Niemczech. Niezwykłym przeżyciem była też wizyta w Biosphäre i Exploratorium, gdzie na żywo młodzież mogła poznać tajniki świata egzotycznej przyrody oraz świata fizyki, optyki, matematyki i meteorologii. Wieczorami uczniowie spędzali czynnie czas wraz z kolegami z grup internatowych na rozgrywkach sportowych. Niezwykłym przeżyciem była również przejażdżka szybką łodzią motorową po rzece Havel.
Z kolei do nas przyjechały w tym roku klasy, które gościły naszych uczniów rok temu a przyjęte zostały przez klasy 1a i 1b gimnazjum z wychowawczyniami p.L Andrzejewską i p. A.Józefczak. Ta grupa wspólnie uczyła się podstawowych słów polskich i niemieckich podczas zabaw językowych i integracyjnych, uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych a także zwiedzała Poznań i wspólnie bawiła się podczas zajęć artystycznych i  wspólnych atrakcji nad jeziorem Malta. Miło było obserwować jak powoli zawiązują się znajomości i sympatie pomiędzy uczniami z obu szkół.  Tegoroczny projekt wymiany uczniowskiej ze szkołą dla niesłyszących w Poczdamie był dofinansowany ze środków organizacji  Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Tydzień naszego pobytu w Niemieckim obiektywie: