Mistrzostwa Świata w Pływaniu Głuchych - Portugalia

W dniach  6-13.VIII.br odbyły się “3rd World Deaf Swimming Championships”

Zawody odbyły się w małej malowniczej miejscowości Coimbra, w środkowej Portugalii. Miasto słynące z bogatej historii uniwersyteckiej, posiadające wiele wspaniałych historycznych budynków, a także nowoczesnych kompleksów sportowych min, „Olympic Swimming Pool Complex”, w którym odbyła się najważniejsza impreza pływacka – Mistrzostwa Świata
W zawodach wzięło udział 29 państw i ponad 130 zawodników. Polskę reprezentowało 6  najlepszych zawodników. Troje pływaków to zawodnicy UMKSN, a Sandra Michałowska oraz Bartosz Wróbel to uczniowie gimnazjum naszej szkoły. Przygotowania do mistrzostw były trudne i męczące, zawodnicy trenowali 5 dni tygodniu czasem 2 razy dziennie, startowali w wielu zawodach oraz uczestniczyli w obozach przygotowawczych.
Pływacy dali z siebie wszystko i dzięki temu osiągnęli b. dobre wyniki, oto ich najlepsze wyniki:
Sandra Michałowska
Miejsce - 17. MICHALOWSKA Sandra 93 Poland 3:07.97 - 200m styl grzbietowy
           - 16. MICHALOWSKA Sandra 93 Poland 37.64  - 50m styl grzbietowy
                   Wróbel Bartosz
Miejsce-  15. WROBEL Bartosz 94 Poland 1:19.35 -100m styl klasyczny

Wszystkie pozostałe wyniki można zanależć na stronie internetowej:

Bartek z Sandrą reprezentowali już nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Dortmundzie w zaszłym roku. Od tego czasu systematycznie poprawiają swoje wyniki ,a także obycie w środowisku pływackim. Są coraz lepsi, ale przed nimi jeszcze wiele pracy. W przyszłym roku Mistrzostwa Europy w Polsce za dwa lata Igrzyska Olimpijskie, Mam nadzieje że starczy im sił i determinacji.
Najlepsi pływacy na świecie są poza naszym zasięgiem. Proces treningowy na poziomie mistrzowskim, wymaga perfekcyjnego systemu wsparcia zawodników, specjalistycznych programów, profesjonalistów w każdej dziedzinie. Mam nadzieję że otwierające się niedługo „Termy Maltańskie” oraz ich lokalizacja(pierwszy kryty basen olimpijski w Poznaniu) przybliży nas do tego poziomu.
Na zakończenie, chciałem podziękować wszystkim osobom za zrozumienie i wsparcie w czasie przygotowań Bartka i Sandry do zawodów, myślę że to co osiągnęli jest już mistrzostwem świata.

Konrad Jakubowski