Wymiana uczniowska ze Szkołą dla Niesłyszących w Poczdamie.

W tym roku szkolnym w dniach 11.06-15.06.2012  do naszej szkoły partnerskiej w Poczdamie wyjechały klasy II A, IIB oraz Ie. przyjęto nas jak zawsze serdecznie, uczniowie po spotkaniu organizacyjnym zostali rozlokowani do grup internatowych. Mieszkali w 5 grupach rodzinnych, w których są uczniowie od klasy 1 do klasy 10. Każdego dnia rano wspólnie przygotowywali śniadanie i wieczorem kolację, po kolacji mieli czas na integrację poprzez wspólne spędzanie czasu przy grze w piłkę nożną, w tenisa i piłkę siatkową. A w ciągu dnia braliśmy udział w zajęciach lekcyjnych( między innymi były to lekcje biologii, wiedzy o społeczeństwie, muzyki, języka angielskiego). Ale najmilej upływał czas podczas wspólnych wycieczek, zwiedzania parku i pałacu Sanssouci, poczdamskiej Starówki ( gdzie jedliśmy pyszne kolory w kolorach białymi czerwonym), Berlina ( gdzie oprócz wizyty pod Bramą Brandenburską i Budynkiem Reichstagu odwiedziliśmy berlińskie Zoo).  Ale najbardziej zapadła w pamięci uczniów przejażdżka szybką łodzią po rzece Havel oraz wycieczka do parku filmowego Babelsberg. Sdodkim  i miłym akcentem były też odwiedziny fabryki słodyczy „Katjes” i buszowanie w firmowym sklepiku.

Nasi niemieccy goście mieli w tym samym czasie  również wiele okazji, aby wspólnie z naszą młodzieżą poznać nasz Ośrodek, zobaczyć na własne oczy, jak uczą się nasi uczniowie pod okiem naszych surdopedagogów  a także poznań nasze miasto. Klasie 7.2 towarzyszyły w tym roku klasy IB, IC oraz klasa 6.   A program był bogaty w atrakcje- Stary Rynek ( i obowiązkowy  ulubiony słodki punkt programu – lody ), przejażdżka starym zabytkowym tramwajem po Poznaniu, spotkanie z pieskami, na którym doświadczeni tresery uczyli naszych uczniów m.in. jak postępować z psem, jak rozpoznawać wysyłane przez nie sygnały. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również wyprawa na kręgle oraz zjazd na torze saneczkowym i gra w mini-golfa a także wycieczka rowerowa wokół Malty . Jak zawsze zadowoleni wyszli nasi goście z zajęć, na których poznawali technikę decoupage.

Projekt jak co roku zbliżył do siebie uczniów obu szkół. Spotkania zarówno w Poznaniu jak i w Poczdamie pozwoliły młodzieży  poznać swoje miasta, kulturę  zabytki. Dały możliwość zapoznania się ze sposobami pracy z uczniem niesłyszącym w Polsce i w Niemczech.  Umożliwiły nawiązanie znajomości i przyjaźni mino różnic językowych. Pozostawiły na zawsze ciepłe wspomnienia i wzajemną sympatię.
Należy również wspomnieć, że  w tym roku szkolnym podobnie jak w roku ubiegłym, otrzymaliśmy dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży(PNWM). dzięki temu wsparciu mogliśmy zrealizować bogaty program wymiany uczniowskiej w Poznaniu  oraz wyjechać do szkoły w Poczdamie.