Rajd rowerowy: "Śladami historii"

Dnia 23.06.2012 odbył  kolejny rajd rowerowy „Śladami historii”.
Jest to impreza cykliczna organizowana przez nauczycieli historii i PTTK Echo z Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących  w Poznaniu.  Jest to impreza otwarta. Ośrodek jest organizatorem i zaprasza do udziału wszystkich chętnych.
Wpisała się ona już na stałe w kalendarz imprez naszego ośrodka.
Dla przypomnienia w tym roku odbyła  się po raz trzeci.
2010:  Forty – historie nieznane,
2011: Generał Dowbór Muśnicki,
2012: Osadnictwo olęderskie  w Wielkopolsce .

Trasa rajdu:
Września – Białężyce – Chocicza Wielka – Żerniki – Podstolice -  Barczyzna – Nekla – Nekielka – Kociałkowa Górka – Promno – Biskupice – Uzarzewo – Gruszczyn – Poznań
Na rajd zgłosiło się 20 osób.
Organizatorzy byli bardzo zadowoleni. Pogoda w tym dniu była wymarzona: świeciło słońce i było ciepło.
Naszą imprezę rozpoczęliśmy na Dworcu Głównym w Poznaniu. Stąd  pociągiem ruszyliśmy w kierunku Wrześni.
Z wrześni już na kołach udaliśmy się do Podstolic. Po drodze zrobiliśmy krótki popas. Kolejny postój był już w Podstolicach. Tutaj pani Justyna wprowadziła uczestników rajdu w temat: Osadnictwo olęderskie w Wielkopolsce
Wszyscy z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści Pani Justyny.
Pałac w Podstolicach to bardzo urokliwe miejsce.  W scenerii parku i przepięknej zabudowy, organizatorki zaplanowały kawę. Po 30 minutowej przerwie ruszyliśmy w kierunku Zasutowa. Po drodze (przy hotelu Barczyzna)byliśmy umówieni z Panem Jerzym Osypiuk. Nasz przewodnik w sposób bardzo interesujący przybliżył nam historię olędrów w Wielkopolsce. Nie jechał rowerem, ale eskortował nas samochodem pokazując cmentarze, kościoły  - wszystko to, co było ciekawe i łączyło się z Olędrami.W czasie jazdy zachwycaliśmy się również pięknem wielkopolskich krajobrazów.
Spotkanie z panem Jerzym Osypiuk  zaspokoiło nasz głód wiedzy, ale nie naszych żołądków. Zgłodniali udaliśmy się na obiad. Do Poznania wróciliśmy około godziny 18.00.
Impreza ta spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników. Wszystkim bardzo podobało się połączenie rajdu rowerowego z wiedzą historyczną.

A to organizatorki imprezy:
pani Justyna Maciejak,
pani Lidia Andrzejewska
pani Aneta Józefczak

Zapraszamy w przyszłym roku!