Cysterski Rajd Rowerowy

Dnia 16 września 2012 roku odbył się już VI Cysterski Rajd Rowerowy. Organizatorem Imprezy był Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”.
Przygotowano 7 tras rowerowych i 2 Nordic Walking. Nasz Ośrodek reprezentowała „wspaniała 5”: Krystian Gogolewski, Damian Cholewo, Przemysław Gębaczka, Hubert Głowski i Mikołaj Mądry.  Miała jechać z nami Weronika Nowicka, ale źle się czuła i musiała zrezygnować z uczestnictwa w wycieczce. Wybraliśmy trasę nadwarciańską z Poznania, na którą zgłosiło się ponad 70 osób.
Start był przy Hotelu Naramowice, a stamtąd  szlakiem niebieskim nad rzeką Wartą jechaliśmy w kierunku Promnic. W Promnicach zjechaliśmy z niebieskiego szlaku i udaliśmy się w stronę Owińsk. Ostatnie trzy kilometry pokonywaliśmy w zdecydowanie trudniejszym terenie przypominającym trasę rajdów MTB. Od wszystkich wymagało to zwiększonej uwagi i ostrożności. W Owińskach spotkaliśmy się  z pozostałymi 400 uczestnikami rajdu. Tu na każdego czekała grochówka, pajda chleba i butelka wody. Następnie podzieliliśmy się na mniejsze grupy i zwiedziliśmy muzeum tyflologiczne (jedyne w Polsce) i Park Orientacji Przestrzennej. Park Orientacji Przestrzennej to pierwsze takie miejsce w Europie, gdzie osoby słabowidzące i niewidzące będą uczyć się poruszania na otwartej przestrzeni. Potem  zebraliśmy się ponownie w grupy i udaliśmy się w drogę powrotną.
Z imprezy jestem bardzo zadowolona, a co najważniejsze cieszy mnie zachowanie  uczniów naszego Ośrodka: kulturalni, uczynni, dostosowywali się do wszelkich poleceń. W trakcie jazdy przestrzegli zasad bezpiecznej jazdy. Młodzież w tym dniu przejechała 40 km.

                                    Aneta Józefczak