Wizyta w Rydze w ramach projektu "Comenius"

Do Rygi wyjechaliśmy  w niedzielę- 1.12.13r. Podróż była długa, ale ciekawa, w czasie której rozmawialiśmy, słuchaliśmy muzyki ,śmialiśmy się. Zrobiliśmy przystanek na nocleg w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym  dla Dzieci Głuchych.
     W poniedziałek -2.12.13r. po śniadaniu wyjechaliśmy na Łotwę do Rygi. Byliśmy ciekawi  spotkania z nowymi kolegami. Na miejsce dojechaliśmy szczęśliwie. Po obiedzie było powitanie z młodzieżą  z Łotwy i Niemiec. Opowiadaliśmy o sobie w języku angielskim. Pokazaliśmy film o naszym kraju pt.  „ Polska z lotu ptaka”. Film wszystkim bardzo się podobał.
-młodzież z Rygi   zaprezentowała, w jaki sposób szukała ogłoszeń o pracę
- młodzież z Monachium zaprezentowała różne zawody, które mogą wykonywać osoby niesłyszące
- my omówiliśmy nasze spotkania, warsztaty, wycieczki, na których dowiedzieliśmy się o podatkach, ubezpieczeniach ,kwalifikacjach i różnych zawodach.
Wszystkim uczestnikom rozdaliśmy polskie logo projektu Comenius.
Po południu pojechaliśmy do centrum miasta na Stary Rynek w Rydze. Zadanie polegało na odszukaniu, sfotografowaniu i podaniu adresu wybranych zabytków. Z 15 zabytków udało nam się odszukać  9.  Po wykonaniu tego zadania mieliśmy czas wolny .Wykorzystaliśmy go na zjedzenie pysznych hamburgerów. Wizytę w centrum Rygi zakończyliśmy podziwianiem pięknych dekoracji  i odwiedzeniem jarmarku bożonarodzeniowego. Do ośrodka wróciliśmy o godzinie 19:00. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na film pt.” Basketbool”. Dzisiejszy dzień był trudny, ale bardzo ciekawy.
     W środę-4.12.13r.po śniadaniu pojechaliśmy do fabryki słodyczy w Skriveri. Tam obejrzeliśmy film o produkcji krówek. Potem mieliśmy  okazję samodzielnie zawinąć cukierki o smaku piernikowym. Zajęcie było bardzo ciekawe. W sklepiku przy fabryce zrobiliśmy duże zakupy.
W drodze powrotnej  wstąpiliśmy do kompleksu restauracyjno- rekreacyjnego „Lido”, gdzie podziwialiśmy największą na Łotwie choinkę. W restauracji wypiliśmy pyszną kawę.
Po południu ponownie spotkaliśmy się na warsztatach, na których trzech niesłyszących  absolwentów  opowiadało o swojej edukacji  i zawodach, jakie wykonują( projektant wnętrz, nauczycielka plastyki, projektant i wykonawca drewnianych elementów). Po kolacji wszyscy uczniowie podzieleni zostali na 2 grupy i wykonywali 2 zadania: jedna grupa dekorowała słoiki na lampiony, druga grupa piekła pierniki.
     W czwartek -5.12.13r. po śniadaniu   odbyły się kolejne warsztaty. Mieliśmy okazję pokazać i opowiedzieć  wszystkim uczestnikom  o naszych materiałach zebranych w segregatorach oraz przedstawić prezentację pt.”Charakterystyka rynku pracy”.
Następnie podzieleni zostaliśmy na grupy i wypisywaliśmy cechy i wymagane kwalifikacje osób wykonujących następujące zawody: kucharz, projektant mody, informatyk, pracownik banku.
Dogadywaliśmy się w jęz. migowym i jęz. angielskim. Na koniec  zaprezentowaliśmy nasze prace.
Kolejnym zadaniem był konkurs na najładniejsze logo projektu Comenius  z 3 państw. Wygrało logo z Monachium. Gratulujemy!
Po obiedzie zdobiliśmy i pakowaliśmy pierniki oraz wykonywaliśmy lampiony.
Atrakcyjnym punktem naszego pobytu było poznawanie nowoczesnej architektury Rygi, świątecznego wystroju i regionalnych potraw. Sympatycznym momentem było wspólne podziękowanie organizatorom i wymiana upominków. Nasz pobyt w Rydze zakończyliśmy integracyjną zabawą.
   To były bardzo pracowite, ale interesujące dni. Cieszymy się, że mogliśmy poznać nowych kolegów i koleżanki. Poznaliśmy też  nowe słowa w jez. łotewskim: dzień dobry-labdien i dziękuję- paldies.
Już czekamy  na następne spotkanie.

Sprawozdanie uczniów LOI: Martyny, Przemka, Patrycji, Dominiki, Kasi, Mikołaja , Kingi

Wiecej na stronie: www.surdo.pl/comenius