Spotkanie z grami planszowymi

Dnia 29 stycznia, w internacie naszego Ośrodka, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. To „Spotkanie z grami planszowymi”,  na którym pojawiło się wielu  wychowanków,  począwszy od szóstej klasy szkoły podstawowej, skończywszy na dorosłych, a także wychowawcach poszczególnych grup.
    Wszystko zaczęło się nieco wcześniej, kiedy to organizatorzy tzw. Game Jame, postanowili razem z portalem internetowym „Wspieram.to” zorganizować zbiórkę pieniędzy na rzecz naszych wychowanków. Ich celem było zorganizowanie w naszym Ośrodku spotkania z grami planszowymi. Następnie, kolejni zapaleńcy gier planszowych, Fundacja „Zagrajmy”, przejęła inicjatywę, a prezes tejże fundacji, w ko¬operacji z pedagogiem Jolantą Kuryś – Skrzypczak, zorganizowali  w połowie stycznia spotkanie pilotażowe z uczniami gimnazjum. Okazało się, że wychowankowie z wypiekami na twarzy rozgrywali partię za partią, a uciechom nie było końca. Po tak optymistycznym wstępie umówiliśmy się na kolejne spotkanie już w szerszym gronie wychowanków i ich opiekunów. Pedagog rozreklamowała spotkanie poprzez osobistą rekomendację gier w poszczególnych grupach oraz rozwiesiła plakaty informujące o celu i terminie spotkania.
    Podczas spotkania uczniowie z coraz większym zaangażowaniem przystępowali do kolejnych rozgrywek. O czasu do czasu, nad którymś stolikiem roznosiły się gromkie śmiechy i gorące brawa. Kolejni gracze odnosili zwycięstwa. Dzielnie wspierali ich wychowawcy którzy często sami brali udział w rozgrywkach. Nad całością czuwał prezes fundacji z pedagogiem oraz fantastyczni wolontariusze, którzy używając wszelkich dostępnych metod komunikacji starali się, jak najlepiej przybliżyć wychowankom niekiedy zawiłe reguły gry. Wśród zgromadzonych nie było takich, którzy nie wzięli  udziału choćby w jednej grze.
    Kiedy ogłosiliśmy, że zbliżamy się do końca imprezy, na sali rozległy się głosy żalu i  prośby o jesz¬cze ale zbliżała się pora kolacji i czas zakończenia spotkania.
    Na koniec, na wychowanków, czekała jeszcze ogromna niespodzianka. Wśród uczestników rozgrywek przeprowadzono losowanie i do niektórych z nich trafiły na własność gry. Ale największą radość sprawiło wychowankom przekazanie przez fundację gier każdej grupie, nawet tym młodszym, które nie uczestniczyły w spotkaniu. My ze swej strony podziękowaliśmy prezesowi i wolontariuszom gromkimi oklaskami.
    Prezes Fundacji „Zagrajmy” zaprosił nas na kolejne rozgrywki, w ramach spotkania integracyjnego w szkole ogólnodostępnej, gdzie  nasi wychowankowie będą grać wspólnie z innymi dziećmi, udzielając im instrukcji   w kolejnych grach planszowych.
    Minęło już trochę czasu od naszego „Spotkania z planszówkami”, co jakiś czas wychowankowie pytają: „ kiedy będzie następne, bo było tak fajnie i  chcemy jeszcze raz”.
Będzie - już wkrótce - 17 maja 2014 roku.  Dokładne informacje o tym gdzie i kiedy znajdziecie już wkrótce na stronach Informacyjnej Agencji Ośrodkowej oraz na plakatach rozmieszczonych w internacie Ośrodka.
    O „Spotkaniu z planszówkami” opowiedziała współorganizatorka gier pedagog Jolanta Kuryś - Skrzypczak.
Ps. Zamieszczam również migawki ze spotkania. Na pewno się tam odnajdziecie.
Co to jest:
Game Jam to impreza w trakcie, której powstają gry komputerowe. Game Jam był częścią konferencji Zjazdu Twórców Gier (www.ztg.pl) zorganizowanej przez Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej. Uczestnicy tego wydarzenia przekazali stworzone przez siebie gry na charytatywną zbiórkę, która odbyła się w serwisie finansowania społecznościowego www.wspieram.to .Środki z tej zbiórki trafiły do Fundacji Zagrajmy (www.zagrajmy.org), która organizuje wydarzenia promujące gry planszowe jako dobrą alternatywę dla spędzania przez dzieciaki czasu przed telewizorem czy komputerem.