Spotkanie z Astronomią

21 września odwiedzili nasz Ośrodek panowie z Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego.
Dzięki animacji komputerowej mogliśmy zobaczyć i zrozumieć, na czym polega zaćmienie Księżyca. Była to ważna informacja, gdyż już niedługo, 28 września, będzie można podziwiać to nieczęste zjawisko.
Niektórzy z nas mięli okazję po raz pierwszy zobaczyć drugą, niewidoczną z Ziemi, stronę Księżyca. Jej powierzchnia różni się od „naszej strony” tym, że ma dużo więcej kraterów, gdyż  w przeszłości uderzały w nią częściej meteoryty.
Na wielkiej mapie Księżyca mogliśmy zobaczyć miejsce gdzie w 1969 roku po raz pierwszy wylądowali ludzie.
Dowiedzieliśmy się też, że na Księżycu jest mnóstwo polskich nazw, m. in. Krater Mikołaja Kopernika z górami na dnie. Poza tym są też Tatry, Karpaty, Sudety… .
Niektórych z nas najbardziej zaciekawiła opowieść o lądowaniu na Księżycu, kiedy to statek kosmiczny sterowany przez komputer miał wylądować na kamienistym, bardzo niebezpiecznym podłożu. Wtedy to Neil Armstrong (który zasłynął z tego, że pierwszy postawił stopę na Księżycu) wyłączył komputer i sam ręcznie sterując statkiem,  sprowadził na bezpieczny piaszczysty teren.
Dowiedzieliśmy się też, że ślady pozostawione przez człowieka są na Księżycu do dziś. Na Księżycu nie ma atmosfery (powietrza), więc nie ma też wiatrów, dlatego ślady na piasku nie są zasypywane.
Mogliśmy zobaczyć na modelu i zrozumieć, dlaczego Księżyc zmienia swój wygląd, na czym polegają fazy Księżyca: nów, pierwsza kwadra, pełnia, ostatnia kwadra.
Na pożegnanie Kuba, Martyna i Mateusz z grupy II wręczyli panom wykonany przez siebie plakat.

Organizatorki:
Anna Lickiewicz
Małgorzata Typańska-Lewandowska