Zajęcia z książką-kwiecień

Każdy chce być w jakiś sposób wyjątkowy, nietypowy, inny. Taki był właśnie słoń Elmer – bohater książki Davida McKee o tym samym tytule. Wyróżniał się tym, że nie był szary, lecz w kolorową kratkę. Był lubiany przez całe stado – wesoły, kolory, rozśmieszał  innych, pobudzał do żartów. Aż pewnego dnia miał już dość swojej inności, więc postanowił wytarzać się  w szarych winogronach. W stadzie nikt go nie rozpoznał, nikt się nie roześmiał, nikt nie zwrócił na niego uwagi... bowiem niczym się nie wyróżniał. Stracił swoje charakterystyczne cechy. Słonie  posmutniały …  Brakowało im wesołego słonia w kratkę. Lubiły go takim jaki był, mimo iż on miał już swojej odmienności dosyć. Na szczęście w pewnym momencie zaczął padać deszcz i zmył szarzyznę winogron ze skóry Elmera. Słonie uznały to za jego najlepszy żart. Ustanowiły Dzień Elmera, kiedy wszyscy przyozdabiają się w kolory, cieszą się i świętują. Nasz słonik znów cieszył się z bycia sobą.
    Książka, którą przeczytała dzieciom pani Natalia,  może być przyczynkiem do rozmowy z dziećmi na temat inności, otwartości, dostrzeganiu  dobrych, choć odmiennych stron czy talentów. Dzieci szybko dostrzegają morał i rozumieją  przesłanie.
Polecamy inne książki z serii o Elmerze np.: "Elmer i dziadek Eldo", "Elmer i Nieznajomy", "Elmer i Róża", "Elmer i przyjaciele".  Atutem, oprócz ciekawego tekstu, są  kolorowe przejrzyste ilustracje, ciekawa grafika.
Na stronie internetowej Empiku czytamy:
„W roku 2014 Elmer obchodził 25. urodziny. Książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Są entuzjastycznie przyjmowane przez dzieci, rodziców i nauczycieli na całym świecie. W Polsce seria o Elmerze została oceniona jako najlepszy cykl książkowy dla dzieci przedszkolnych i szkolnych (kl. I-III) przez uczestników seminarium "Dzieci lubią książki".