Wygraliśmy konkurs PCK

W dniach 20 - 22 maja odbył się IX Ogólnopolski Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy dla Młodzieży Niesłyszącej. Uczestniczyło w nim 10 zespołów z wielu miast z całej Polski:
Instytut Głuchoniemych w Warszawie
SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie
SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Radomiu
SOSW nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Bydgoszczy
SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Łodzi
SOSW dla Niesłyszących w Krakowie
OSW dla Dzieci Głuchych w Olecku
SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących w Szczecinie
OSW dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu
SOSW dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie

Tematem przewodnim konkursu była pomoc osobom starszym, ale nie tylko. W piątek młodzież wzięła udział w warsztatach prowadzonych  przez strażaków z OSP Szczecin oraz przez studentki z Uniwersytetu Szczecińskiego.  Strażacy przeszkolili młodzież m.in. w zakresie resuscytacji, cukrzycy, udarów, złamań. Dodatkowo profesjonalna pielęgniarka opieki geriatrycznej nauczyła młodzież, w jaki sposób zajmować się osobą leżącą. W sobotę uczestnicy konkursu musieli samodzielnie zmierzyć się z sytuacjami, które mogą się zdarzyć w życiu codziennym.
Zmierzyli się z takimi przypadkami jak:
·   odnalezienie i pomoc osobie chorej na demencję, która się zgubiła
·   wybicie barku u starszej pani napadniętej przez złodzieja (unieruchomienie barku, wsparcie psychiczne i zgłoszenie napadu i kradzieży torebki)
·   zawał serca i udzielenie pierwszej pomocy (RKO i użycie AED)
·   problem z chodzeniem u starszej osoby (transport nasobny i przekazanie poszkodowanego lekarzowi w przychodni)
·   udar (ułożenie w pozycji bezpiecznej, wsparcie psychiczne, przekazanie chorego służbom medycznym)
·   pomoc cukrzykowi, który zasłabł i upadł na chodnik (opatrzenie rany głowy oraz podanie czegoś słodkiego do zjedzenia)
·   złamanie otwarte podudzia (założenie opatrunku i unieruchomienie kończyny)
·   amputacja palca kończyny górnej (zabezpieczenie rany i amputowanego paliczka)

Konkurs wygrał zespół z Poznania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zdobyliśmy puchar, apteczkę - plecak z pełnym wyposażeniem oraz glukometr. Ponadto każdy z uczestników otrzymał torbę turystyczną, lampkę ledową na biurko i podręczną apteczkę pierwszej pomocy.