Witajcie w naszej bajce

Dzieciom z wadą słuchu czyta się książki z tych samych powodów, dla których czyta się dzieciom słyszącym. Wspólne czytanie to zabawa, to szansa na bliski kontakt fizyczny z dzieckiem, na komunikację, wspólne spędzenie czasu. Czytanie pomaga dziecku nie tylko w nauce języka, ale i w poznawaniu świata, w porządkowaniu zdobytej wiedzy i doświadczeń. Starać się trzeba, by nasze dziecko jak najwcześniej miało kontakt z książkami.
To główne powody, dla których powstał projekt „Witajcie w naszej bajce”. Projekt realizowany był w drugim semestrze obecnego roku szkolnego. Aby dotrzeć do ulubionych bajek przedszkolaki odwiedziły bibliotekę w naszym Ośrodku, wybrały się na wycieczkę do oddziału Biblioteki Raczyńskich, często zaglądały do naszych biblioteczek przedszkolnych. Gościliśmy w przedszkolu różne osoby, które prezentowały nam bajki, byliśmy w teatrze i w bibliotece, aby obejrzeć bajkowe przedstawienia. Słuchaliśmy i oglądaliśmy bajki w przedszkolu. Kolorowaliśmy bajkowe obrazki, rysowaliśmy plakaty, malowaliśmy obrazy z bajek. Był to piękny czas, który przeniósł nas w świat baśni i pozwolił poznać najpiękniejsze baśnie.
Do realizacji projektu zaproszone zostały jeszcze trzy przedszkola, każde z nich zobowiązane było do przygotowania 10 minutowego przedstawienia bajkowego. W poniedziałek 6 czerwca była wielka impreza w przedszkolu. Odwiedziły nas dzieci z trzech przedszkoli. Każde przedszkole zaprezentowało swój program, bawiliśmy się wesoło a na koniec czekał na nas witaminowy poczęstunek.

Grażyna   Pszczółkowska, Beata Treichel