Zajęcia z książką III 2017

Wydawałoby się, że usypianie książki będzie prostym, monotonnym, a nawet nieco nużącym zajęciem. Nic podobnego! Dzieci na dzisiejszych zajęciach usłyszały opowiadanie pt. „Uśpij mnie” (autorstwa: Bourgeau Vincent, Ramadier Cedric; wydawnictwo BABARYBA). Słuchając historyjkę miały za zadanie uśpić książeczkę. Aby ją uśpić, potrzebne były poduszki. I tak właśnie rozpoczęła się cała heca! Poduszki były różnego rodzaju, wielkości i kształtu. Małe poduszeczki-rybki chciały, aby je złowić - wrzucić do sieci, duże prostokątne wymyśliły, aby zrobić z nich wieżę, poskakać po nich, zrobić z nich „kanapkę”, nawet zaproponowały dzieciom przejażdżkę. Rodzice powozili tzn. ciągnęli poduchy, a na nich rozbawione dzieciaki. Następnie wciągnęły dzieci w slalom – bieg między nimi, a także wymyśliły bitwę – bitwę na poduszki. Czego chcieć więcej... Dzieci rozbawione, a potrzeba zabawy, ruchu, współuczestniczenia w grupie - zaspokojone. Niby swawola, a to jednak ćwiczenia motoryki dużej, koordynacji, planowania ruchu, trafiania do celu. Docisk ciała podczas  ćwiczenia z „kanapką”, często jest wykorzystywany w terapii integracji sensorycznej. Zabawa toczyła się dalej...
    Poduchy trzeba było jednak jakoś okiełzać. Książka domagała się snu. Ale jak każdy przed snem musiała się umyć, umyć zęby, zrobić siusiu. Prosiła, aby dzieci opowiedziały jej bajkę, przykryły kocykiem i wreszcie dały buziaczka na dobranoc. Wówczas spokojnie zasnęła. Cóż! Dzieci, niczym dorośli, musiały wszystkiego dopilnować, aby ich pociecha należycie przygotowała się do snu. Kiedy nasza bohaterka pogrążyła się w sennych marzeniach, dzieci wysłuchały z nagrań i nazwały wszystkie odgłosy, które wydała książeczka przed zaśnięciem. Wzięły udział w treningu słuchowym. Identyfikując poszczególne dźwięki mowy – onomatopeje, proste słowa lub zdania wykonywały odpowiednio podskoki, obroty, biegi, naśladowały odgłosy i pozycje różnych zwierząt, przedstawiały ruchem i głosem zjawiska atmosferyczne.
    Finał zabaw zwieńczyło wykonanie własnej podusi – kolorowej, naklejkowej, przypominającej o naszym spotkaniu. A na kolejne zapraszamy 26.04.2017r.

w imieniu organizatorów
Bożena Górska-Smyk