Wizyta w Poczdamie

Nasz Ośrodek współpracuje od pewnego czasu ze szkołą dla niesłyszących Wilhelm- von- Türk Schule w Poczdamie, w Niemczech. W ramach tej współpracy odbyła się w dniach 25.05-29.05.2009 wymiana uczniowska. Od nas wyjechała grupa uczniów ze szkoły podstawowej z klasy 4a i 5b pod opieką pani Małgorzaty Kopczyńskiej- Urbaniak, pani Barbary Pudełko, pani Małgorzaty Urbanowicz i pana Wiesława Sommerfelda.
W Poczdamie przyjęto nas bardzo serdecznie. Nasi uczniowie zostali włączeni do grup internatowych. Mieli możliwość współnie przygotowywać i jeść śniadania i kolacje oraz wieczorami bawić się i grać na komputerze z kolegami w swoich „nowych grupach”.
W ciągu dnia towarzyszyli nam uczniowie z klasy 5/6 wraz z nauczycielkami, panią Bax i panią Schwalbe. Nasi nowi niemieccy koledzy oprowadzili nas po szkole, pokazali sale lekcyjne, przedstawili nas wszystkim. Uczestniczyliśmy również  w  lekcjach biologii, języka angielskiego i muzyki.
Wspólnie zwiedziliśmy wiele wspaniałych, pięknych i ciekawych miejsc – kompleks pałacowy  cesarza Fryderyka Wielkiego, w tym pałac letni Sanssouci, park filmowy Babelsberg- najstarsze studio filmowe w europie oraz palmiarnię Biosphäre w Poczdamie. Byliśmy również w stolicy Niemiec Berlinie, zwiedziliśmy wspaniałe i ogromne berlińskie Zoo. Podczas pobytu uczestniczyliśmy we wspólnych grach i zabawach sportowych w hali sportowej i na boisku szkolnym a w czwartek zorganizowano dla nas uroczysty wieczór pożegnalny z grillem.
Czas szybko upływał i w piątek nadszedł dzień powrotu do domu. Nasi uczniowie podziękowali za gościnę i serdeczność przygotowanymi przez siebie upominkami, pożegnaliśmy się i zaprosiliśmy uczniów z klasy 5/6 w najbliższym czasie do  nas, do Poznania. Obiecali przyjechać.

Zobacz bogatą galerię fotografii.