Święto Ośrodka

W piątek 18 maja br. w naszej szkole odbyło się Święto Ośrodka pod hasłem: „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Pamiętamy !”. Społeczność Ośrodka chciała uczcić w ten sposób stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz realizację projektu „Pomigajmy o Powstaniu Wielkopolskim”.
W tym dniu gościliśmy grupy rekonstrukcji historycznej; Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Klub Modelarski „Jaźwiec”.
Działo się, oj działo! Dzieci nauczyły się jak to na wojence bywało! Dzień zaczął się krótkim apelem i przedstawieniem zaproszonych gości. Następnie odbyły się prezentacje multimedialne na tematy historyczne oraz dla młodszych uczniów pokazy filmów pt. „Przyjazd Mistrza 26 grudnia 1918 r.” i „Zdobycie Ławicy 6 stycznia 1919 r.”, zrealizowanych na zlecenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Potem uczestnicy stawili się przed komisją poborową, gdzie otrzymali książeczki wojskowe z pieczątką „zdolny do służby wojskowej”. Później każdy musiał pokonać szlaban, aby już za chwilę znaleźć się przed kuchnią polową, gdzie trzeba było czyścić garnki popiołem oraz buty wojskowe pod czujnym okiem pana Zbysława Jankowskiego – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Śródki i okolic „Śródeja”, który od lat wspiera działania naszego Ośrodka. Potem przyszła pora na zwiedzanie kolejnych stanowisk takich jak; szpital polowy (gdzie sanitariuszki i chirurg wojskowy opatrywali rany i złamania). Uczestnicy imprezy obowiązkowo mieli odwiedzić szwalnie woskową, gdzie Rada Rodziców i Drużyna Harcerska ZHP „Cisza” wykonywały przypinki powstańcze. Kolejnym punktem programu była mundurowania i arsenał. Strzałem w dziesiątkę okazała się makieta okopów z okresu I wojny światowej, o której w bardzo interesujący sposób opowiadał pan Dale Taylor. W czasie święta można było też zamówić sobie portret u pana Dominika i wykonać czapkę wojskową z panią Heleną. Dużym powodzeniem cieszył się namiot fotografa wojskowego. pamiątkowe zdjęcia wykonywali pani Anna, pan Artur i uczniowie technikum fotograficznego.  Po zabawie na wybranych stanowiskach przyszedł czas na spotkanie z panem Michałem Andrzejakiem, który przeprowadził ćwiczenia na drewnianym, ćwiczebnym koniu i prawdziwy ułański pokaz  władania szablą i lancą z użyciem pozorników. Kto się zmęczył atmosferą obozu wojskowego, mógł skorzystać ze strefy animacji powstańczych pod opieką pani Sylwii Paczkowskiej  - instruktor z klubu „Cybinka”.
Na zakończenie dnia, jak to w obozie wojskowym bywa, nie zabrakło pysznej grochówki i kiełbasy z prawdziwej kuchni polowej oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem.

Dziękujemy gościom, sponsorom – firmie ALUPLAST, oraz wszystkim pracownikom Ośrodka za pomoc przy organizacji święta.