Biblioteka poleca: "7 dni"
Autor: Eve Ainsworth 
Wydawnictwo: Zielona Sowa 
Literatura dla młodzieży 

poleca
Maja Nowak
bibliotekarka
w OśrodkuKochani Uczniowie,
tym razem zachęcam Was do przeczytania książki pt. „Siedem dni”, którą napisała Eve Ainsworth. To książka o młodzieży i dla młodzieży. Autorka pisze o ważnych problemach: 
o dokuczaniu, wyśmiewaniu i dręczeniu, czyli o wszystkim tym, co w relacji nastolatków jest najgorsze. 

Bohaterką powieści jest Kez - dziewczyna pewna siebie, ładna i modnie ubrana. Do szkoły chodzi nie po to, by się uczyć, ale by zdobyć popularność, poderwać najlepszego chłopaka. Lubi dokuczać innym - jej zdaniem – „gorszym” rówieśnikom.  Taka „gorsza” jest Jess, dziewczyna cicha, skromna, wycofana. Kez i jej przyjaciółki zaczynają dokuczać  Jess. Każdego dnia jest gorzej i gorzej.

Opisywane przez autorkę wydarzenia rozgrywają się w ciągu jednego tygodnia. Swoją historię opowiadają obie dziewczyny, Jess i Kez. Powoli poznajemy bohaterki i tworzymy ich portrety. W jakich rodzinach żyją? Dlaczego Jess nie dba o siebie? Dlaczego jest gruba i nosi stare ubrania? Dlaczego Kez jest agresywna, niedobra, niemiła? Dlaczego dokucza słabszej dziewczynie? 

Siedem dni to książka, która uczy, uświadamia i uwrażliwia na krzywdę innych ludzi. Może ta krzywda dzieje się obok nas? Może pozwalamy na nią? Chyba każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, w której był świadkiem - albo, co gorsza, uczestnikiem - wydarzeń, jakie się opisała Eve Ainsworth w swojej książce. 

Siedem dni to książka kierowana przede wszystkim do nastolatków. Autorka pokazuje, że należy walczyć o siebie, o swoje prawa. Nie można się poddać i pozwolić, by inni znęcali się nad nami. Warto, by po tę książkę przeczytali także rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Często dorośli nie widzą krzywdy, jaką wyrządzają dzieciom ich szkolni rówieśnicy. 
Do książki dołączono także numery telefonów zaufania, pod które mogą dzwonić osoby będące w podobnej sytuacji, co bohaterowie książki.