Pogadanki dla dzieci i młodzieży-"motywacja"

Motywacja = chęć działania (chęć robienia czegoś, np. uczenia się).

Czy warto mieć motywację do działania?

Tak, warto!

Dlaczego,  warto?

Bo motywacja daje nam siłę, pozwala osiągać cel.

Jak to się dzieje? Wytłumaczymy to na przykładzie motywacji do nauki.

Kilka pytań, kilka odpowiedzi:
Co mi da motywacja i systematyczna nauka ?
Będę miał pozytywne oceny na koniec roku szkolnego. Przejdę do następnej klasy. Zaliczę wszystkie przedmioty.

Co mi da zaliczenie wszystkich przedmiotów?
 To brak poprawki w sierpniu.

Co mi da brak poprawki w sierpniu?
Będę miał całe wakacje wolne.

Co mi dadzą wolne wakacje?
Będę mógł robić to, co lubię.

Jak to zrobić? Jak mieć motywację?

1. Wyznacz sobie cel:
Chcę przejść do następnej klasy. Na koniec roku chcę otrzymać dobre świadectwo.

2. Podziel cel na małe kroki:
Aby otrzymać świadectwo, muszę mieć pozytywne oceny ze wszystkich przedmiotów. Aby mieć pozytywne oceny, muszę się uczyć wszystkich przedmiotów.

3. Pomyśl (może napisz) korzyści jakie będziesz miał z osiągnięcia celu (przejścia do następnej klasy).
Będę z siebie zadowolony. Moi rodzice będą zadowoleni. Będę miał całe wakacje wolne, bez poprawki.

4. Dokładnie zaplanuj, co masz do zrobienia każdego dnia, aby osiągnąć cel (przejść do następnej klasy)
Muszę systematycznie uczyć się. Muszę odrabiać zadania domowe. Muszę dobrze pisać sprawdziany.
Pamiętaj!
Nie odkładaj niczego na potem!

5. Jeśli masz coś do zrobienia, coś co jest trudne albo czego nie lubisz, pomyśl, że będziesz to robił bardzo krótko np. tylko 5 min.
Kiedy już usiądziesz i zaczniesz, może okaże się, że potrafisz robić to dłużej.

6. Zawsze myśl pozytywnie: „Jeśli się postaram, to dam radę!”; „będzie dobrze!”.
Jeśli tak myślisz, będziesz lepiej i szybciej pracować/uczyć się.

7. Dawaj sobie nagrody. Pomyśl, co miłego zrobisz, kiedy np. odrobisz już lekcje.
Może obejrzysz ulubiony film? Albo spotkasz się z kolegami, z przyjaciółmi?  Może pójdziesz na rower? Może położysz się i odpoczniesz? Może zagrasz w coś?

Życzymy wytrwałości w osiąganiu celów.

Mariola Mikuła i Monika Gronowska
Agata  Dylak i Jola Kuryś - Skrzypczak