Biblioteka poleca: "Krzywda. Historia moich blizn"

Autor: Eve Ainsworth 
Wydawnictwo: Zielona Sowa 
Literatura dla młodzieży 
 
                                                                    
                                                                       poleca
Maja Nowak
bibliotekarka 
w Ośrodku
Kochani Uczniowie,

zachęcam Was do przeczytania trzeciej książki dla młodzieży autorki Eve Ainsworth pt. „Krzywda. Historia moich blizn”.

Bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Gabi. Dziewczyna uwielbia jeździć na deskorolce. Większość wolnego czasu spędza razem ze swoimi znajomymi w skate parku, gdzie doskonali swoje umiejętności. Z rodzicami kontakt ma bardzo słaby. Tata często pracuje i jest nieobecny w domu. Z mamą dziewczyna ciągle się kłóci - o sposób ubierania się, o posiłki, 
a przede wszystkim o dziadka. Dziadek niedawno umarł. Gabi bardzo go kochała. Dziadek był alkoholikiem, ale dziewczynka uwielbiała spędzać z nim czas. Po jego śmierci Gabi bardzo cierpi. Dziewczyna nie pokazuje swojego smutku i gniewu, chowa je w środku. Pewnego dnia przecina sobie skórę żyletką. Czuje pewną ulgę. Od tego momentu Gabi wpada w nałóg…

Gabi uważana jest za silną dziewczynę, sama też tak o sobie myślała. Jednak, gdy co jakiś czas zadaje sobie ból, uświadamia sobie, że tak naprawdę jest słaba i krucha. Dziewczyna ukrywa swój nałóg. Jej rodzice i przyjaciele odkrywają jej nałóg. Wszyscy chcą Gabi pomóc. Dziewczyna odrzuca pomoc.

Krzywda. Historia moich blizn to opowieść pełna emocji. Czytelnik ma wrażenie, jakby czuł jej wewnętrzny ból, pozorny brak zrozumienia ze strony rodziców i pustkę po stracie najbliższej osoby. Żal, gniew i smutek mieszają się z bezradnością, wstydem i załamaniem. Zadawanie sobie krzywdy to sposób na radzenie sobie dziewczyny z trudną sytuacją. Jednak z każdym kolejnym cięciem Gabi coraz mocniej popada w nałóg samookaleczania.

Książka Eve Ainsworth to bardzo ważna powieść, skierowana do młodzieży i ich rodziców. Autorka pokazuje czytelnikowi, że problemy najczęściej wynikają z braku porozumienia, braku umiejętności słuchania siebie nawzajem i rozmawiania ze sobą. 

Powieść Eve Ainsworth to trzymająca w napięciu historia, którą czyta się bardzo szybko. Serdecznie ją polecam.