Wymiana ze szkołą w Poczdamie

W godzinach popołudniowych, w poniedziałek 14 czerwca przyjechała do nas 14-osobowa grupa z Poczdamu. Dziesięcioro uczniów aktywnie włączyło się w życie szkoły podstawowej. Wraz  z naszymi uczniami z klasy Va i VIb  uczestniczyli w zajęciach szkolnych, poznali nasz Ośrodek, zwiedzili Poznań, odwiedzili Nowe ZOO. Pojechali również do Gniezna na lekcję historii, gdzie przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi wojowie. W drodze powrotnej zwiedzili Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Goście mieli okazję pojechać do teatru i obejrzeć sztukę przygotowaną przez naszych uczniów. Najbardziej podobały się im wspólne zabawy i zajęcia z naszymi uczniami.
Odjeżdżali zadowoleni ale również trochę smutni, że nie mogą zostać jeszcze kilka dni. Opiekunowie chcieli podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację ich pobytu.
 W tym samym czasie młodzież z klasy IIA i IIIB gimnazjum wyjechała  Poczdamu do  tamtejszej szkoły dla niesłyszących.  Zostali tam serdecznie przyjęci i ugoszczeni. Poznali warunki pracy w szkole, mieli okazję obserwować zajęcia i uczestniczyć w lekcjach. W towarzystwie niemieckich uczniów zwiedzili Poczdam i Berlin. Najbardziej niezwykła przygoda spotkała ich w Exploratorium, gdzie mogli na własne oczy przekonać się jak działają prawa fizyki, optyki, matematyki, jak działają siły przyrody. Niezwykła była też wizyta w  fabryce słodyczy „Katjes” oraz w berlińskim ZOO. Wieczorami uczniowie spędzali czas w rodzinnych grupach internatowych. Nawiązały się polsko-niemieckie sympatie, przełamane zostały utrudniające komunikację bariery. Smutno było wyjeżdżać, tym bardziej, że uczniowie niemieccy prosili, abyśmy zostali dłużej. Mieli tez ochotę przyjechać  razem z nami do Poznania.